Aluehallitus esittää: Ympärivuorokautinen päivystys jatkuisi Ivalossa ja vain neljä vuodeosastoa suljettaisiin
Aluehallitus esittää aluevaltuustolle, että ympärivuorokautinen perusterveydenhuollon päivystys jatkuisi Ivalossa. Aluehallitus päättäisi myöhemmin nykyisiä kustannustehokkaammista toimintamalleista, joilla hyvinvointialue toteuttaisi ympärivuorokautisen lääkärivalmiuden.
Vuodeosastot säilyisivät Ivalossa, Kittilässä, Sodankylässä, Kemijärvellä, Rovaniemellä, Kemissä, Torniossa, Pellossa, Ranualla ja Muoniossa. Päätös syntyi äänestyksen jälkeen.
Säästöä vuodeosastoverkoston uudistamisella syntyisi reilu 7 miljoonaa euroa vuodessa. Säästöissä on huomioitu lisäpanostukset kotisairaalatoimintaan, ikääntyneiden hoivaan ja ensihoitoon.
Lapissa on vuodeosastohoitoa muuta maata reilusti enemmän. Vuodeosastoverkon ylläpitäminen nykyisellään ei ole mahdollista, sillä henkilöstön saatavuus on osalla osastoista haasteellista ja pienissä yksiköissä hoidon vuorokausihinta nousee korkeaksi.
Vuodeosastoja korvaisivat monet palvelut
Ylitorniolla, Posiolla, Keminmaassa ja Tervolassa vuodeosastot suljettaisiin asteittain vuoden 2028 loppuun mennessä, jo aikaisemmin suljettujen Utsjoen, Kolarin, Pelkosenniemen, Sallan ja Simon vuodeosastojen lisäksi. Tarkempaa aikataulua valmistellaan aluevaltuuston kokoukseen.
Korvaavia palveluja olisivat muun muassa kotihoito, ensihoito, päivystysapunumero 116117 sekä erilaiset digipalvelut. Lisäksi jokaisessa kunnassa tai peruspalveluiden asiointialueella olisi ikääntyneiden ympärivuorokautinen yksikkö. Kotisairaalatoiminta hoitaisi potilaita heidän tarpeidensa mukaan joko kotona, asumisyksikössä tai palvelukodin niin sanotulla lupapaikalla. Kotisairaala tekisi myös hoidon tarpeen arviointia omalla paikkakunnalla aukioloaikoinaan. Kaikilla paikkakunnilla olisi myös nimettynä se lähin vuodeosasto, jota ensisijaisesti käytettäisiin, kun olisi tarve nimenomaan vuodeosastolla tapahtuvalle hoidolle.
Aluehallitus käsittelee muita palveluverkkoasioita kuten Länsi-Pohjan sairaalan palveluvalikoimaa ensi viikon kokouksessaan. Aluevaltuusto käsittelee palveluverkkoa kokouksessaan 23. helmikuuta. Arviointiryhmä on vaatinut palveluverkkopäätösten tekemistä helmikuussa.
Arviointiryhmä: alijäämät katettava vuoteen 2031 mennessä ja tukipalveluihin tehtävä ripeitä muutoksia
Aluehallitus merkitsi tiedoksi arviointiryhmän uusimmat toimenpide-ehdotukset ja suositukset ja esittää, että aluevaltuusto tekisi samoin. Valtion asettama arviointiryhmä suosittelee, että hyvinvointialue valmistelee tukipalveluiden YTA-yhteistyön kehittämiseen, digitalisaatioon ja järjestämistavan muutoksiin liittyvät kehittämistoimenpiteet määrätietoisesti päätöksentekoon ja toimeenpanoon.
Hyvinvointialueen täytyy jatkaa taloussuunnitelman 2026-2030 valmistelua niin, että alijäämät katettaisiin vuonna 2031. Yksityiskohtainen budjettikehys täytyy esitellä arviointiryhmälle helmikuussa. Arviointiryhmä vaatii, että hyvinvointialue huomioi taloussuunnitelmassa kaikki mahdolliset säästötoimet, vaikka niistä ei vielä olisi olemassa lopullisia päätöksiä.
Muita päätöksiä
Aluehallitus päätti hyväksyä omalta osaltaan Pohjois-Pohjanmaan ja Lapin hyvinvointialueiden tietohallintoyhteistyön sopimuksen. Lopullinen hyväksyminen sekä tarvittavat hallintosääntömuutokset valmistellaan aluevaltuuston päätettäväksi.
Merkittiin tiedoksi valtiovarainministeriön myöntämät lainanottovaltuudet kiireellisesti ja välttämättömästi toteutettaviin investointeihin. Valtiovarainministeriö on aiemmin myöntänyt hyvinvointialueelle lainanottovaltuuksia sillä ehdolla, että hyvinvointialue laatii kevääseen mennessä valtion hyväksymän säästöohjelman. Nyt saaduilla kiireellisillä lainanottovaltuuksilla hyvinvointialue voi toteuttaa välttämättömiä kalusto-, järjestelmä- ja tilainvestointeja jo ennen kesää.
Päätettiin käynnistää Länsi-Pohjan sairaalan, Lapin keskussairaalan ja Kolpeneen tilamuutos- ja perusparannusprojektit sekä Rovaniemelle sijoittuvan vammaisten lasten ja nuorten asumisyksikön rakennusprojekti. Projektit sisältyvät jo talousarvioon ja investointisuunnitelmaan, ja hyvinvointialue on hakenut projekteille lainanottovaltuutta.
Hylättiin virkasuhteen irtisanomista koskeva oikaisuvaatimus.
Hylättiin kaksi pelastuspalvelujen virkavalintoja koskevaa oikaisuvaatimusta.
Perustettiin kolme sosiaalityöntekijän virkaa, viisi sosiaaliohjaajan virkaa ja yksi palveluvastaavan virka. Hyväksyttiin yhden lähihoitajan, kahdeksan lapsiperheiden perhetyön työntekijän, neljän palveluohjaajan ja kuuden tukihenkilön palkkaaminen. Kaikki tehtävät sisältyvät jo lasten, nuorten, perheiden ja vammaisten palvelujen talousarvioon. Ostopalvelujen karsiminen, vuokratyövoiman vähentäminen sekä ennaltaehkäiseviin palveluihin panostaminen säästää yhteensä useita miljoonia euroja vuodessa.
Päätettiin laatia Suomen hallitukselle lausunto hyvinvointialueiden rahoituslakiin esitettävistä muutoksista. Muutokset pienentäisivät Lapin hyvinvointialueen valtionrahoitusta noin kolme miljoonaa euroa.
Esitetään aluevaltuustolle, että aluevaltuusto merkitsisi tiedoksi palveluverkkomuutoksia varten saadut lausunnot ja muut kuulemiset.
Hyväksyttiin vastaus valtuustoaloitteeseen, joka koski ensivastetoiminnan kehittämistä.
Vammaispalveluihin liittyvää kilpailutusta koskeva pykälä palautettiin valmisteluun.
Lisätietoja:
aluehallituksen puheenjohtaja Timo Peisa, timo.peisa.lh@lapha.fi, 040 8410 311
hyvinvointialuejohtaja Jari Jokela, jari.jokela@lapha.fi, 040 5323 998
toimialajohtaja Miia Palo, miia.palo@lapha.fi, 040 653 2728
Aluehallituksen esityslista/pöytäkirja: https://lapinhva-julkaisu.triplancloud.fi/ktwebscr/epj_kokl_tweb.htm
Guovlluráđđehus evttoha: Birrajándorlaš gohcin joatkašuvašii Avvilis ja dušše njeallje seaŋgaossodaga heaittihuvvoše
Guovlluráđđehus evttoha guovllustivrii, ahte birrajándorlaš vuođđodearvvasvuođafuolahusa gohcin joatkašuvašii Avvilis. Guovlluráđđehus mearridivččii maŋŋeleappos dáláža ektui ekonomalut doaibmamálliin, maiguin buresveadjinguovlu čađahivččii birrajándorlaš doavttergearggusvuođa.
Seaŋgaossodagat seailloše Avvilis, Gihttelis, Soađegilis, Giemajávrris, Roavvenjárggas, Giemas, Durdnosis, Pellos, Ranuas ja Muonás. Mearrádus šattai jienasteami maŋŋá.
Seastu seaŋgaossodatfierpmádaga ođasteamis šattašii badjelaš 7 miljovnna euro jagis. Seasttuin leat vuhtiiváldon liigevuoruheamit ruoktobuohcceviessodoaimmaide, vuorasolbmuid dikšui ja vuosttašdikšui.
Lappis lea seaŋgaossodatdikšu ollu eambbo go eará báikkiin riikkas. Seaŋgaossodatfierpmádaga bajásdoallan dálážis ii leat vejolaš, daningo lea hástaleaddji oažžut bargiid muhtin ossodagaide ja smávva ovttadagain divššu jándorhaddi divru alladin.
Seaŋgaossodagat duddeše máŋggaid bálvalusaid
Badjedurdnosis, Posios, Keminmaas ja Tervolas seaŋgaossodagat heaittihuvvoše muttuid mielde jagi 2028 loahpa rádjái, juo árabut heaittihuvvon Ohcejoga, Kolari, Pelkosenniemi, Salla ja Simo seaŋgaossodagaid lassin. Dárkilut áigeplána válmmaštallojuvvo guovllustivrra čoahkkimii.
Duddejeaddji bálvalusat livčče earret eará ruovttus dikšun, vuosttašdikšu, gohcinveahkkenummir 116117 ja iešguđetlágan digibálvalusat. Lassin juohke gielddas dahje vuođđobálvalusaid áššiiddikšunguovllus livččii vuorasolbmuid birrajándorlaš ovttadat. Ruoktobuohcceviessodoaibma divššošii buohcciid sin dárbbuid mielde juogo ruovttus, ássanovttadagas dahje bálvalanruovttu nu gohčoduvvon lohpesajis. Ruoktobuohcceviessu barggašii dan rabasáiggiid siste maiddái divššu dárbbu árvvoštallama iežas báikegottis. Buot báikegottiin livččii maiddái nammaduvvon dat lagamus seaŋgaossodat, mii ovddemusat geavahuvvošii, go livččii dárbu namalassii dikšui, mii addo seaŋgaossodagas.
Guovlluráđđehus gieđahallá eará bálvalanfierpmádatáššiid dego Länsi-Pohja buohcceviesu bálvalusvalljodaga boahtte vahku čoahkkimisttis. Guovllustivra gieđahallá bálvalanfierpmádaga čoahkkimisttis guovvamánu 23. beaivve. Árvvoštallanjoavku lea gáibidan, ahte bálvalanfierpmádatmearrádusat dahkkojuvvojit guovvamánus.